Równowaga PEH - wszystkie informacje w jednym miejscu

Równowaga PEH - co to jest i o co w niej chodzi

Równowaga PEH to najważniejsza zasada przy świadomej pielęgnacji włosów. Wymaga ona dostarczeniu włosom wszystkich wymaganych “składników odżywczych” w odpowiednich dla nich proporcjach. Dzięki temu balansowi stan włosów ulegnie znacznej poprawie i szybciej zauważysz zadowalające efekty. Tymi składnikami są proteiny (P), emolienty (E) i humektanty (H). 

Każdy składnik ma swoją specjalną rolę i inaczej oddziałuje na włosy.

 

równowaga PEH

 

 

Czy każde włosy potrzebują równowagi PEH?

Jeśli marzysz o zdrowych i ujarzmionych włosach - Tak!
Nasze włosy zawsze pokazują nam czego w danej chwili potrzebują. Musisz nauczyć się reagować na ich sygnały. Na początku może wydawać się to skomplikowane, ale kiedy zrozumiesz podstawy każdego ze składników, świadoma pielęgnacja włosów stanie się jeszcze przyjemniejsza.

 

Jak osiągnąć równowagę PEH?

Aby zachować równowagę PEH, ważne jest nakładanie tych składników w odpowiedniej kolejności. Zaczynamy od protein, później humektanty, a dopiero na końcu emolienty. 

 

PEH a porowatość naszych włosów 

 • Włosy wysokoporowate potrzebują emolientów oraz protein, które zapewnią im regenerację,
 • Włosy średnioporowate potrzebują emolientów,
 • Włosy niskoporowate będą dobrze reagować na humektanty, nie zaszkodzi im też niewielka dawka protein. Uważaj na emolienty, które mogą sprawić, że Twoje włosy staną się oklapnięte.

 


Proteiny jako "budulec włosa"

proteiny peh

Proteiny możemy porównać do “cegiełek”, które budują włos. Nasze włosy są zbudowane z aminokwasów, dlatego proteiny, które są białkiem prostym, stanowią idealne uzupełnienie budulca ich struktury. Nadają włosom zdrowej objętości, wypełniają mikrouszkodzenia i nadają połysk.

Proteiny sprawdzają się na włosach z naturalną tendencją do falowania lub kręcenia – jeszcze bardziej podkreślają ich skręt.

Przeproteinowanie (czyli dostarczenie włosom zbyt dużej ilości protein) może skutkować tzw. „sianem” na głowie. Żeby zapobiec przesuszeniu, proteiny powinno się stosować razem z humektantami.

 

Jak działają proteiny na włosy?

Niedobór protein = mat, oklapnięcie, szybko rozluźniający się skręt.

Nadmiar protein = puch, filcowanie się, plątanie, łamliwość.

 

Gdzie znajdziemy proteiny?

Szukaj w składnikach np. hydrolyzed keratin, hydrolyzed elastin, hydrolyzed milk protein, hydrolyzed silk protein, oast protein, wheat protein, keratin. Domowe proteiny to np. jajka czy mleko.

 

ZAPAMIĘTAJ!

 • Stosuj z głową proteiny - łatwo je “przedawkować”,
 • Po odżywce proteinowej, zastosuj produkt emolientowy,
 • Nie używaj protein podczas każdego mycia.

 


Emolienty jako "zabezpieczenie włosa"

emolienty peh

Emolient tworzy niewidzialną powłoczkę na naszych włosach. Nadają im gładkości, miękkości, chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Ich zadaniem jest zatrzymanie wartościowych składników w środku. W składzie emolientów znajdziemy najczęściej kwasy hydrofilowe i tłuszczowe.

Emolienty same w sobie nie nawilżają, ale posiadają działanie pośrednio nawilżające, czyli jeśli nałożysz coś nawilżającego, a potem emolient, to zatrzyma on właściwości dłużej na włosach. Dlatego polecamy stosować emolient jako 2.0 w metodzie OMO. 

 

Jak działają emolienty na włosach? 

Niedobór emolientów = zbyt lekkie, suche, sianowate, szorstkie włosy.

Nadmiar emolientów = bez objętości, przetłuszczone u nasady, obciążone włosy. 

 

Gdzie znajdziemy emolienty?

Emolienty to głównie oleje. Sprawdź skład i poszukaj w nim np. oil, cetyl alcohol, cetearyl alcohol, stearic Acid, isopropyl palmitate. 

 

Zapamiętaj!

 • Używaj na koniec pielęgnacji żeby zatrzymać właściwości w środku włosa.
 • Emolienty to najważniejszy składnik równowagi PEH - możesz je stosować niemal podczas każdego mycia, jeśli Twoje włosy dobrze na nie reagują.

 


Humektanty czyli "nawilżenie włosa"

humektanty peh

Humektanty to substancje, które nawilżają nasze włosy, dzięki zdolnościom higroskopijnym, czyli umiejętności przyciągania i wiązania wody. Dla lepszego efektu najlepiej stosować je z emolientem, który zatrzyma we włosach cząsteczki wody. Humektantów nie należy stosować w deszczową pogodę, przez panującą wilgoć możemy mieć na głowie "puch". 

 

Jak działają humektanty na włosy? 

Niedobór humektantów = mat, oklapnięcie.

Nadmiar humektantów = puch, filcowanie się, plątanie, “skrzypienie” przy ściśnięciu.

 

Gdzie znajdziemy humektanty? 

Szukaj w składzie np. glycerin, lactic Acid, aloe, inulin, propylene glycol, pantenol. Domowe humektanty to cukier, miód czy aloes.

 

Zapamiętaj!

 • Humektanty zazwyczaj lepiej sprawdzają się wiosną i jesienią, natomiast zimą i latem potrafią puszyć,
 • Zamknij stylizację emolientem,
 • Humektanty sprawdzą się jako podkład podczas olejowania włosów.

 


 

Z naszej oferty polecamy maskę do włosów emolientowo-humektantową

maska EH