Historia konopi na świecie

Konopie we Włoszech 

 • W Bolonii na ścianie XIII-wiecznej wieży Torre degli Scappi znajduje się inskrypcja: “Panis Vita. Canabis Protectio. Vinym Laetitia”, co oznacza: “Chleb to życie. Cannabis to ochrona. Wino to radość”. Jak widać, roślina Cannabis jest tutaj wymieniona pomiędzy dwoma podstawowymi w tamtych czasach składnikami diety.

Źródło obrazka: “Panis Vita / Canabis Protectio / Vinum Laetitia”  https://cbdoileurope.com/cbd-legality/should-hemp-extracts-be-considered-novel-food/

 

 

 • W książce kucharskiej Frammento diun Libro di Cuccina del sec. XIV: “edito nel di zelle nozze Carducci-Gnaccarini” wydanej w Bolonii w 1887 roku znajduje się przepis na tortellini z kwiatami konopi. Farsz do tortelini przyrządzało się w następujący sposób: kwiaty konopi gotowało się z boczkiem wieprzowym. Następnie należało wszystko posiekać i dodać tarty ser.

Żródło obrazka: Amazon - Frammento di un Libro di Cucina del Sec. XIV: Edito Nel di Delle Nozze Carducci-Gnaccarini (Classic Reprint) (Italian Edition) Paperback – December 11, 2017

 

 

 • Z rzymskich tekstów wiemy, że Cannabis Sativa L. była tam stosowana m.in. do uspokajania namiętności seksualnych

Źródło: "Jak to robili Rzymianie, Egipcjanie, Majowie, Chińczycy i inni, czyli seks w starożytności",

https://posty.pl/artykul/477/jak-to-robili-rzymianie-egipcjanie-majowie-chinczycy-i-inni-czyli-seks-w-starozytnosci-18

 

Konopie w Watykanie

 • Szefa kuchni papieża Marcina V przyrządzał zupę z kwiatów i liści konopi. W przepisie ziele konopi gotuje się w wodzie, a następnie po odcedzeniu dodaje się kawałki chleba i cebulę i całość smaży się na oliwie z oliwek. Po podsmażeniu dodaje się z powrotem wodę, w której gotowane były konopie. Całość przyprawia się szafranem i innymi przyprawami. Zupę posypuje się na koniec rodzynkami.

PAPIEŻ MARCIN V

Źródło obrazka: Wikipedia, domena publiczna 

 

Konopie w Szwajcarii

 • Piwo z konopi ma długoletnią tradycję w Europie. Warzenie piwa z konopi na dużą skalę prowadzono już około 100 lat temu lecz tradycja ta została przerwana na skutek wprowadzenia kolejnych regulacji opiumowych, które zniszczyły przemysł konopny w Europie na kilkadziesiąt lat. Analogicznie jak w przypadku chmielu, konopie w produkcji piwa mogą być i były dodawane na kilka sposobów, głównie w postaci suszu kwiatów i/lub liści bądź ekstraktu z tegoż suszu.

 

 • W 1996r istniało wiele sklepów konopnych, a także restauracje konopne! Jedną z takich restauracji była ekologiczna restauracja Wadi-Brauhaus, której właścicielem był Gary Wuschech, gdzie oprócz piwa Wadi-Brau serwowano organiczne potrawy zawierające różne składniki rośliny Cannabis sativa, takie jak: sałatki, zapiekanki, risotta, makarony, potrawy mięsne.

 

Konopie w Niemczech

 

 • Konopie były używane w homeopatii, które początki sięgają XVIII wieku. Ich zastosowanie popularyzował ojciec niemieckiej homeopatii Christian F. Samuel Hahnemann, lekarz i dietetyk. Przepisy z pędów i kwiatów konopi siewnych (Cannabis Sativa L.) umieścił on w swoim dziele "Organon die Heilkunst".

Organon der Heilkunst: 6. Auflage (German Edition): Samuel Hahnemann: 9783843017336: Amazon.com: Books

Źródło obrazka: Amazon - Organon der Heilkunst: 6. Auflage (German Edition) Hardcover – April 27, 2016

 

 • Niemiecka firma Designerfood P&S GmbH od 1996 r. wprowadzała do obrotu lemoniadę na bazie ziela konopi (Cannabis sativa L.). Firma twierdziła, że Lemoniada 'Hemp' była produktem z konopi, który na rynku niemieckim odnosił w tym czasie największy sukces. Lemoniada ta była dostępna w kilku sieciach supermarketów, a nawet na stacjach benzynowych.

 

Konopie w Indiach

 

 • W Indiach już około 1000 lat przed narodzinami Chrystusa pito napój "bhang" na bazie mleka i konopi. Mieszkańcy wierzyli, że spożywanie takiego napoju wydłuża życie, rozjaśnia umysł i poprawia ludzki osąd. Co ciekawe, napój nadal jest przyrządzany. 

Bhang India

Źródło obrazka: Wikipedia, domena publiczna 

 

Konopie w Chinach

 

 • Pierwsze zapiski o konopi na świecie pochodzą właśnie z Chin! Konopie znalazły się w katalogu 50 podstawowych ziół tradycyjnej chińskiej medycyny. Chiński imperator Fuxi twierdził, że Cannabis Sativa L. łączy w sobie pierwiastki jin i jang i dzięki temu zapewnia równowagę. 

FuxiŹródło obrazka: Wikipedia, domena publiczna