Różnica między olejkiem eterycznym, a syntetycznym.

Olejek eteryczny, a zapachowy 

olejek eteryczny jaki

Czym różni się olejek eteryczny od olejku zapachowego? 

Największą różnicą między olejkiem eterycznym, a zapachowym to jego pochodzenie. Olejki eteryczne są to naturalne substancje czynne pozyskiwane za pomocą destylacji z różnych części rośliny, natomiast olejki zapachowe są mieszaniną olejków eterycznych i syntetycznych lub są w całości syntetyczne.

Na co zwracać uwagę przy zakupie olejku? 

Przed zakupem olejku należy dokładnie zapoznać się z jego składem. Olejki zapachowe mają dłuższy i bardziej złożony skład sugerujący użycie wielu związków chemicznych, przy pomocy których uzyskuje się  określony zapach. Olejki te poza walorem zapachowym nie posiadają żadnych dodatkowych właściwości. Takich olejków używa się do aromatyzacji powietrza, np. poprzez palenie ich w kominkach lub nawilżaczach powietrza. 

Czym jest olejek eteryczny? Dlaczego lepiej wybrać naturalne olejki eteryczne? 

Olejki eteryczne są naturalne, to one odpowiadają za woń roślin. Można pozyskać je z różnych części rośliny w zależności od jej rodzaju. Z niektórych roślin pozyskuje się olejki z liści, igieł, kory, gałęzi, kwiatostanów lub korzeni. Olejki eteryczne zawierają wiele właściwości zdrowotnych, czego nie można powiedzieć o ich syntetycznych odpowiednikach. Tego typu produkt można stosować do kominków do aromaterapii, jako dodatek do maści, kremów, olejków do masażu, balsamów, olejków na włosy, kąpieli olejkowych, jako olejek do sauny parowej.

Medyczne zastosowanie naturalnych olejków eterycznych

Ich medyczne zastosowania to, np. inhalacje. Dlaczego? Olejki działają antybakteryjnie, dzięki czemu pomagają łagodzić infekcje układu oddechowego wywołane przez wirusy i bakterie. Olejki mogą cechować się różnymi właściwościami, dla przykładu olejek jałowcowy pobudza, wspomaga koncentracje, olejek z anyżu gwiazdkowego zawiera kwas szikimowy, który znajduje się w nasionach rośliny. Taki olejek wmasowywany w skórę spłyca zmarszczki, blizny i rozstępy.

Popularne jest zażywanie olejków eterycznych w formie przypraw lub jako własna suplementacja. Nie zaleca się natomiast zażywania tego typy produktów bez odpowiedniej wiedzy.

Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z olejkami eterycznymi zaleca się wykonanie próby na skórze, gdyż tak mocno skoncentrowany produkt może wywołać reakcje alergiczne. Olejków eterycznych używa się w rozcieńczonej formie. Jak rozcieńczyć olejek? Można w tym celu użyć ulubionego oleju bazowego o delikatnym działaniu, ulubionego kosmetyku lub wody w przypadku kąpieli olejkowych lub kominków do aromaterapii. 

Jedna nazwa = różne ceny. Różnice w cenie olejków eterycznych

Olejki mogą znacznie różnić się od siebie ceną. Od czego zależy cena olejków? Od tego z jakiej rośliny są pozyskane, z jakiej jej części oraz oczywiście, czy są naturalne. Olejki naturalne, takie jak olejki PostCOV również różnią się od siebie ceną.

Olejek jałowcowy jest najdroższym naszym olejkiem ze względu na trudność w jego wytworzeniu. Olejek pozyskiwany jest z samych szyszkojagód jałowca. Oddzielenie samych owoców od całej rośliny jest pracochłonne i samego produktu po finalnej obróbce jest niewiele, dlatego też jego cena jest wyższa. Na rynku można dostać wiele olejków jałowcowych, lecz zdecydowana większość z nich pozyskiwana jest z całej rośliny, a najwięcej właściwości pozytywnie wpływających na organizm ludzki znajduje się właśnie w jej owocach.

 

naturalny olejek z anyżu gwiazdkowego

NATURALNY OLEJEK Z ANYŻU GWIAZDKOWEGO

naturalny olejek eukaliptusowy

NATURALNY OLEJEK EUKALIPTUSOWY

naturalny olejek jałowcowy

NATURALNY OLEJEK JAŁOWCOWY