Naturalne witaminy, czy syntetyki?

Prowitaminy są łatwiej przyswajalne przez organizm, niż witaminy syntetyczne?

W roślinach i ich owocach witaminy występują w postaci prowitamin, czyli związków chemicznych, które są łatwo przyswajalne dla człowieka. Ludzie są w stanie lepiej przyswoić naturalne witaminy (prowitaminy), niż witaminy syntetyczne zawarte, np w tabletkach, kapsułkach. Nie jest ważne co się spożywa, ale co przyswaja organizm. Dlaczego więc przyswoimy więcej witamin z owoców niż z tabletek, które w teorii mają ich więcej? 

Syntetyczne witaminy zazwyczaj produkowane są w postaci nieorganicznej, w przeciwieństwie do roślin, które są w pełni organiczne. W naturalnie występującej roślinie obecne są białka oraz sole mineralne, które w znacznej większości wpływają na przyswajalność witamin przez organizm ludzki. Wiele badań prowadzonych na tak szanowanych uniwersytetach jak Uniwersytet w Harvardzie potwierdza, że przyswajalność syntetycznych witamin jest żadna lub bardzo znikoma.

Wiesz już, że syntetyczne witaminy nie są dobrze przyswajalne przez organizm, ale czy wiesz, że mogą być również szkodliwe? 

Zacznijmy od tego, że witamin naturalnie przyjmowanych wraz z pożywieniem nie można przedawkować, natomiast w przypadku witamin syntetycznych musisz uważać na ich dawkowanie. Ludzie, którzy przyjmują dużo sztucznych witamin mogą zapaść na choroby układu pokarmowego, takie jak wrzody żołądka i dwunastnicy, zaburzenia układu odpornościowego, czy nawet nerwowego. Organizm domaga się składników odżywczych, aby móc przyswoić syntetyczne witaminy, dlatego też w przypadku osób wybierających syntetyczne zamienniki podczas badań zauważono takie nienaturalne zachowania organizmu jak, np. wzmożony apetyt, co może prowadzić do nadwagi. 

Postaraj się zafundować swojemu organizmowi to, co najlepsze. Pamiętaj, że zdrowy organizm to lepsze samopoczucie. Jeśli chcesz być na bieżąco z ciekawymi treściami odwiedź nasz Fanpage ->PostCOV